Relacja z konkursu

Siedmioosobowe zespoły uczniów z 14 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu trzech
gmin lokalizacyjnych Gniewino, Choczewo i Krokowa rywalizowały w Konkursie z Wiedzy o Energii Jądrowej
w ramach programu „Świadomie o Atomie” organizowanego przez PGE EJ 1, mającym na celu szerzenie i przekazywanie wiedzy o energetyce jądrowej poprzez motywowanie uczniów szkół do czynnego zaangażowania w poznawanie wiedzy o energetyce jądrowej.


Maraton zmagań rozpoczął się już w kwietniu tego roku za pośrednictwem Stowarzyszenia Towarzystwo Oświatowe w Gniewinie eliminacjami szkolnymi Konkursu. Uczniowie z 14 szkół, w swoich placówkach (m.in. w Choczewie, Krokowej, Ciekocinie, Żarnowcu, Sławoszynie, Wierzchucinie, Lubocinie, Kostkowie oraz Gniewinie) rywalizowali na etapie I Konkursu polegającym na wyłonieniu siedmiu najlepszych uczniów poprzez napisanie listu (szkoły podstawowe) oraz rozprawki na zadany temat (szkoły gimnazjalne). Nad całością czuwali wytypowani koordynatorzy z każdej placówki. Laureaci, którzy zakwalifikowali się do etapu II Konkursu współzawodniczyli ze sobą w Wielkim Finale, który odbył się 22 czerwca br. na Hali Widowiskowo-Sportowej w Gniewinie. Walka była niezmiernie wyrównana. Siódemka najlepszych uczniów z każdej ze szkół stworzyła drużynę, której zadaniem było rozwiązanie testów (osobno dla każdej kategorii wiekowej). Każdy z uczestników rozwiązał test indywidualnie, a następnie punkty zostały zsumowane. Po tym etapie Finału Komisja Konkursu oraz Rada Konkursu składająca się z trzech emerytowanych nauczycieli z trzech gmin lokalizacyjnych (Halina Łybacka – Gniewino, Zuzanna Gołaś – Krokowa, Beata Dettlaff – Choczewo) oraz dwóch ekspertów w dziedzinie energetyki jądrowej Pan Andrzej Jędrzejczak oraz Henryk Torbicki wyłoniła 2 drużyny na poziomie gimnazjum i 2 drużyny na poziomie podstawówki. Łącznie 28 uczestników ze szkół podstawowych w Sławoszynie i Wierzchucinie oraz z szkół gimnazjalnych w Choczewie i Krokowej, którzy zakwalifikowali się do ścisłego Finału.
Każda z drużyn biorąca udział w etapie końcowym Finału musiała udzielić odpowiedzi na 3 pytania ustne o tematyce związanej z energią jądrową. Odpowiedzi grup oceniali członkowie Jury Konkursu oraz Rady Konkursu. Każdy z oceniających miał możliwość przyznania od 1 do 5 punktów poprzez podniesienie tabliczki z ilością punktów. Pytania konkursowe wyłoniły nam 1 i 2 miejsca na poziomie szkół: podstawowej oraz gimnazjalnej.
Spośród drużyn najlepszy wynik na poziomie szkoły podstawowej osiągnęła Szkoła Podstawowa ze Sławoszyna, tuż za nią Szkoła Podstawowa z Wierzchucina. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce uzyskało Gimnazjum z Krokowej natomiast II miejsce zdobyło Gimnazjum w Choczewie.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci tabletów (I miejsce) oraz smartfonów (II miejsce), a także pamiątkowe dyplomy, wręczone przez przedstawiciela Firmy PGE EJ 1, Panią Joannę Zając. Dla wszystkich uczestników zorganizowano także wyjazd edukacyjny do Centrum Naukowego „Experyment” („CNE”) w Gdyni – (98 osób) łączący naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu tak, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki, m.in. energii jądrowej. Sponsor nagród PGE EJ 1 za uczestnictwo w pracach jurorskich oraz nieocenioną pomoc przy przeprowadzeniu Konkursu z Wiedzy o Energii Jądrowej uhonorował koordynatorów i jurorów upominkami w postaci wiecznych piór firmy Parker.
Nagrodami pocieszenia dla wszystkich uczestników biorących udział w Konkursie były ręczne statywy do zdjęć, tzw. „Selfie stick”. Nadmienić trzeba, że każda finałowa placówka otrzymała nagrodę dla szkoły w postaci zestawów Soundbar.
Organizatorzy imprezy oraz Komisja Konkursu gratulują zwycięzcom i laureatom oraz wszystkim uczestnikom Konkursu i ich opiekunom dziękując jednocześnie tym wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego Konkursu i przyczynili się do sukcesu organizacyjnego całej społeczności szkolnej. Zadowoleni laureaci oraz opiekunowie dali nam 100% poczucia spełnienia.

31w32w 29w 22w 10w 8w1w

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.