II Onkorejs Granicami Polski – po pierwsze: badaj się

W dniach od 25 czerwca do 1 lipca 2017 r. odbędzie się II Onkorejs Granicami Polski – ogólnopolski marsz dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7-dniowego marszu, który obejmie 34 piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km.

Onkorejs Granicami Polski prowadzi również przez gminę Choczewo. Uczestniczki marszu trasą nr 3. (z Jastrzębiej Góry do Ustki) idą pod hasłem „Po pierwsze: badaj się”.

plakat_trasa nr 3

Marsz rozpocznie się spod fontanny na Promenadzie Światowida w Jastrzębiej Górze w dniu 25 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00. Do Sasina dotrą w poniedziałek, 26 czerwca.

Ponad 120 kilometrową trasę nr 3.  pokona 10-osobowa grupa kobiet, w wieku od 30 do 70 lat,  m.in. z Gdańska, Sopotu, Kartuz, Kwidzyna, Sobótki koło Wrocławia, Gniezna, Szklarskiej Poręby, Kościana koło Poznania. Wszystkie Panie mają za sobą chorobę nowotworową, którą pokonały lub z którą walczą. Na każdym etapie realizacji do projektu włączone są osoby po lub w trakcie przejść onkologicznych lub ich bliscy.  Udział osób chorych i zdrowych pozwoli na integrację osób chorych i niepełnosprawnych z osobami zdrowymi a dzięki temu bardziej ich zaktywizuje i pozwoli zwiększyć zaangażowanie w życie społeczne, rodzinne i zawodowe.

Celem marszu jest zwrócenie uwagi na wagę profilaktykę oraz zaakcentowanie, że okresowe badania diagnostyczne i wczesne wykrycie raka zwiększają szansę nawet na stuprocentowe wyleczenie. Uczestniczki marszu chcą przede wszystkim pokazać, że choroba onkologiczna nie jest przeszkodą, aby normalnie żyć, poznawać ludzi i spełniać swoje marzenia – nawet takie, które wymagają sporej odwagi czy wysiłku. Na trasie marszu planowane są m.in. wspólne zdjęcia z hasłami promującymi badania i profilaktykę, spotkania ze społecznościami lokalnymi.

Marsz jest organizowany na zasadach wolontariatu przez uczestników, którzy samodzielnie organizują noclegi, transport bagaży czy spotkania. Marsz na Trasie nr. 3 może się odbyć między innymi dzięki wsparciu gmin, przez które prowadzi, pomoc i wsparcie w organizacji zaoferowały: gmina miejska Łeba, gmina Smołdzino, gmina wiejska Ustka, gmina Wicko, gmina Krokowa i Nadleśnictwo Choczewo.

Organizatorem II Onkorejsu Granicami Polski jest Fundacja Onkorejs– Wybieram Życie, wokół której powstała cała społeczność wspierająca uczestników Onkorejsów. Załoganci, piechurzy – osoby po przejściach nowotworowych – wspólnie prowadzą stronę internetową www.onkorejs.pl, stronę www.facebook.pl/onkorejs, organizują wiele inicjatyw.

Fundacja Onkorejs – Wybieram życie chce również zaprosić do współpracy i współorganizacji oraz wsparcia marszu wszystkich zainteresowanych, tych zdrowych, tych w trakcie leczenia i tych, którzy zakończyli już leczenie, a także organizacje pozarządowe szczególnie niosące pomoc ludziom cierpiącym na nowotwory.

Zapraszamy również do czynnego uczestnictwa w marszu. Można towarzyszyć w przejściu jednego z etapów, przed wymarszem robimy wspólne zdjęcie promujące badania profilaktyczne z hasłem na każdy dzień. Będziemy chcieli za pośrednictwem mediów zaprosić na start osoby, które wspierają takie działania. Dołącz do nas. Zapraszamy.

Na trasie marszu brakuje jeszcze uczestnikom jednego noclegu, w Sasinie.

Uczestniczki marszu zwracają się o pomoc, może ktoś mógłby przyjąć na jeden nocleg w Sasinie w poniedziałek, 26 czerwca 10 pań za symboliczną opłatą. Jest to ostatni do zorganizowania nocleg na trasie, Panie nie oczekują wygód, możliwy jest również nocleg na karimatach. Kontakt: 609 934 646, koordynator Trasy nr 3. Jastrzębia Góra – Łeba- Ustka.

 

Trasa nr 3

 

 1. Niedziela, 25 czerwca 2017 r., Jastrzębia Góra – Białogóra,
  2. Poniedziałek, 26 czerwca 2017 r., Białogóra – Sasino,
  3. Wtorek, 27 czerwca 2017 r., Sasino – Żarnowska
  4. Środa, 28 czerwca 2017 r., Żarnowska – Łeba,
  5. Czwartek, 29 czerwca 2017 r., Łeba – Smołdzino,
  6. Piątek, 30 czerwca 2017 r., Smołdzino – Rowy,
  7. Sobota, 1 lipca 2017 r., Rowy – Ustka,

 

Wydarzenie marszu:

https://www.facebook.com/events/667062360112212/

 

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Pomorskiego

Patronat medialny:

Radio Gdańsk

Gazeta Wyborcza

 

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.