Świadomie o atomie

CYKL ARTYKUŁÓW “ŚWIADOMIE O ATOMIE”



20.04.2016r.

PGE EJ 1 przekaże 2 miliony złotych na wsparcie rozwoju gmin lokalizacyjnych

PGE EJ 1, Spółka odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podjęła decyzję o przeznaczeniu 2 milionów złotych na dofinansowanie wybranych projektów w ramach tegorocznej edycji Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych.
W ubiegłym roku budżet Programu wyniósł 1,2 miliona złotych.

Zainaugurowany w 2015 roku Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych jest inicjatywą mającą na celu umacnianie partnerskich relacji Spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa poprzez wspieranie istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi inicjatyw. W ramach pierwszej edycji Programu, która spotkała się z pozytywną reakcją władz lokalnych, dofinansowanie uzyskały projekty o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych.

Uzgodnione środki budżetowe zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów z zakresu działań edukacyjno-informacyjnych propagujących wiedzę na temat energetyki jądrowej, aktywności związane z lokalnym rynkiem pracy i szkolnictwem zawodowym, gminne projekty inwestycyjne oraz inne inicjatywy istotne dla społeczności lokalnej.

W tegorocznym naborze zgłoszono już ponad 70 wniosków o dofinansowanie. O przyznaniu środków finansowych zadecyduje Rada Konsultacyjna Programu, w skład której wchodzą przedstawiciele Spółki, władz i mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, starostw powiatowych w Pucku i Wejherowie oraz samorządu województwa pomorskiego. Rada Konsultacyjna zaopiniuje wszystkie złożone wnioski i zarekomenduje projekty, które spełniają kryteria przyznania dofinansowania. Ostateczną decyzję o dofinansowaniu projektów  podejmie Spółka po zapoznaniu się z opinią Rady Konsultacyjnej oraz kierując się Regulaminem Programu.

– Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie Programem, czego potwierdzeniem jest liczba zgłoszonych wniosków oraz szeroki i zróżnicowany zakres podmiotów, ubiegających się o dofinansowanie. Co istotne, złożone wnioski są opiniowane nie tylko przez przedstawicieli Spółki, ale również m.in. przez przedstawicieli mieszkańców i władz gmin lokalizacyjnych, co pozwala wybrać te projekty, które w największym stopniu odpowiadają na lokalne potrzeby – powiedziała Katarzyna Włodek-Makos, Dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.

Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Programu, podczas którego wybrane zostaną projekty do zarekomendowania Zarządowi Spółki, planowane jest na koniec kwietnia.

W ubiegłorocznej edycji Programu gminy Choczewo, Gniewino oraz Krokowa otrzymały środki finansowe o łącznej wartości 1,2 mln zł. Pozyskane fundusze zostały przeznaczone m.in. na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury i poprawą bezpieczeństwa. W gminie Gniewino pozyskane środki zostały przeznaczone na przebudowę drogi z Kostkowa przez Nowy Młot do Dąbrówki oraz z Tadzina do Mierzyna. Gmina Krokowa złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków i obiektów kanalizacji podciśnieniowej. Natomiast gmina Choczewo wnioskowała o fundusze na budowę domu socjalnego w miejscowości Zwartowo oraz na II etap remontu budynku i poprawę obsługi w Urzędzie Gminy.

Wszystkie informacje na temat Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych, w tym regulamin Programu, dostępne są na stronie internetowej Spółki PGE EJ 1, na stronach internetowych gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino oraz w Lokalnych Punktach Informacyjnych Spółki. Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych stanowi realizację założeń zawartych w Porozumieniu o Współpracy, podpisanym w styczniu 2014 r. pomiędzy PGE EJ 1, władzami gmin lokalizacyjnych oraz Marszałkiem Województwa Pomorskiego.

Szczegółowych informacji udziela:

Joanna Zając

Biuro Komunikacji i Relacji Zewnętrznych

PGE EJ 1 sp. z o.o.

E-mail: joanna.zajac@gkpge.pl

Tel.: 783 941 518


15.01.2016r.

PGE EJ 1 przekazała środki na realizację pierwszych projektów w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych

Gminy Choczewo, Gniewino oraz Krokowa, dzięki uruchomionemu w listopadzie przez Spółkę PGE EJ 1 Programowi Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych, otrzymały środki finansowe o łącznej wartości 1,2 mln zł. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury i poprawą bezpieczeństwa. Zarząd PGE EJ 1 przyjął rekomendację Rady Konsultacyjnej Programu, dotyczącą dofinansowania wszystkich projektów inwestycyjnych zgłoszonych w pierwszym naborze wniosków. Umowy na realizację inicjatyw zawarte zostały 15 grudnia 2015 r. Na ich podstawie Spółka przekazała gminom środki finansowe.

Więcej informacji znajdą Państwo w załączniku.


Nastawienie mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej

Poniżej prezentujemy wyniki badania opinii zrealizowanego przez TNS Polska w okresie kwiecień/maj 2015 r. dotyczącego nastawienia mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej.

WYNIKI


 

Świadomie o Atomie – Zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Ciekocinie

8 czerwca w Szkole Podstawowej w Ciekocinie odbyły się warsztaty edukacyjne, prowadzone przez przedstawicieli Fundacji Forum Atomowe. Młodzi naukowcy wprowadzili uczniów w tematykę związaną z promieniotwórczością i wykorzystaniem energii jądrowej. Zajęcia dydaktyczne dla dzieci są elementem programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o Atomie”, zainicjowanego przez PGE EJ 1 – spółkę odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

W warsztatach przygotowanych przez wolontariuszy Fundacji Forum Atomowe udział wzięło ponad 60 uczniów z klas 0-6 ze Szkoły Podstawowej w Ciekocinie. Program obejmował pokazy fizyczno-chemiczne, doświadczenia i prezentacje przybliżające zagadnienia z zakresu energetyki jądrowej i promieniotwórczości. Dzieci miały okazję poznać zjawisko promieniowania i źródła pozyskiwania energii,
a także dowiedzieć się na czym polega reakcja rozszczepienia jądra atomowego. Jedną z atrakcji była wspólna konstrukcja makiety, podczas której prowadzący wyjaśniali jak zbudowana jest elektrownia jądrowa, za co odpowiadają jej poszczególne elementy i w jaki sposób wytwarzana jest energia z atomu.

Działalność edukacyjno-informacyjna to jedno z kluczowych zadań, za które odpowiada spółka PGE EJ 1, powołana do wybudowania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Przez cały rok w ramach programu Świadomie o Atomie w Gminie Choczewo realizowane są inicjatywy edukacyjne kierowane zarówno do dorosłych jak i najmłodszych mieszkańców. Ich celem jest przekazywanie kompletnej i rzetelnej wiedzy o energetyce jądrowej i planowanej inwestycji jak najszerszemu gronu odbiorców.


 

Pandora’s Promise – film, który zmienia punkt widzenia, już w czerwcu w TVP

22 czerwca o godzinie 10:45 w programie TVP Gdańsk zostanie wyemitowany dokument „Obietnica Pandory” w reżyserii nominowanego do Oscara Roberta Stone’a. Prezentowany na najważniejszych światowych festiwalach kina dokumentalnego film stał się impulsem do dyskusji na temat bezpieczeństwa i ekologii, jako kluczowych kwestii związanych z energetyką jądrową.

Powtórka emisji nastąpi tego samego dnia o 23:15.

– Energetyka jądrowa na całym świecie ma liczne grono zwolenników i przeciwników, którzy w debacie na temat tego źródła energii przeciwstawiają sobie bardzo różnorodne argumenty. „Obietnica Pandory” skłania do przeanalizowania naszych dotychczasowych poglądów w tej dziedzinie. Przedstawione w obrazie ustalenia naukowców i uznanych w świecie ekspertów, pomagają zweryfikować rzetelność argumentów podnoszonych w debacie publicznej o energetyce jądrowej i odrzucić te, które opierają się na nieracjonalnych przesłankach – mówi Jacek Cichosz, prezes spółki PGE EJ 1, która w ramach swoich działań informacyjno-edukacyjnych prezentuje film polskiej widowni.

Opis filmu:

Skojarzenia z bronią masowego rażenia oraz tragedia w Fukushimie sprawiły, że dla wielu pojęcie energetyki jądrowej stało się synonimem lęku i globalnego zagrożenia. Co jeśli takie opinie są bezpodstawne – czy potrafimy pozbyć się uprzedzeń? Czy źródło energii, które budzi tyle obaw w rzeczywistości może być jedynym ratunkiem przed katastrofą klimatyczną? Reżyser przygląda się osobistym historiom znanych ekologów, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej, walcząc obecnie o jej rozwój. Stone zabiera widza w podróż, śledząc proces przemiany głównych bohaterów i analizując fakty i mity związane z tym sposobem wytwarzania energii elektrycznej.

Zobacz zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=48VQVYqKF98&feature=youtu.be


 

LosWiaheros

 19 kwietnia w rowerową podróż po Szwecji i Francji ruszyła para blogerów – Los Wiaheros (jeden z najstarszych i najbardziej popularnych blogów podróżniczych w Polsce). Podróż przebiega pod hasłem: ”Atomowe rozszczepienie – dwie podróże, jeden cel!”. Andrzej jest w Szwecji,  a Alicja we Francji. Blogerzy przemierzają trasę, wzdłuż której zlokalizowane są elektrownie jądrowe. Podróżując obserwują, jak wygląda lokalna turystyka w okolicach elektrowni i same elektrownie (np. odwiedzają centra informacyjne), prowadzą również rozmowy z podróżnikami i lokalnymi mieszkańcami. Relację z podróży dotyczącą wpływu elektrowni jądrowych na turystykę oraz lokalne społeczności można śledzić na ich blogu http://www.loswiaheros.pl/ , stronie na Facebooku oraz Instagramie. Partnerem projektu jest PGE EJ 1 sp. z o.o.

 Zachęcamy do śledzenia poszczególnych etapów podróży LosWiaheros.


“Zmiana godzin otwarcia Lokalnego Punku Informacyjnego”

Nowe godziny otwarcia Lokalnego Punktu Informacyjnego PGE EJ 1 sp. z o.o. w Choczewie (ul.Pierwszych Osadników 30A):

 

LPI Choczewo

poniedziałek

9 – 17

wtorek

nieczynne

środa

9 – 16

czwartek

9 – 16

piątek

9 – 16

sobota

nieczynne

niedziela

nieczynne

 

Nowe godziny obowiązywać zaczną od 1 maja 2015 r.


 

 

“Elektryzujące ferie w Choczewie z PGE EJ 1”

Dnia 4 lutego 2015 r. podczas tegorocznych ferii w Samorządowym Zespole Szkół w Choczewie spółka PGE EJ1 odpowiedzialna za przygotowania i budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej zorganizowała pokazy i eksperymenty łączące zabawę z nauką.

Ferie1a

Pokazy i aktywności zostały tak dobrane aby dostarczyć wszystkim uczestnikom atrakcyjnej rozrywki. Pierwsza część warsztatów dotyczyła budowy atomu oraz przedstawienia podstawowych informacji na temat prądu stałego i zmiennego. Młodzi naukowcy starali się ukazać, że to co kiedyś nazywane było magią, w rzeczywistości jest nauką.

Ferie2a

Druga część warsztatów dotyczyła elektryzujących pokazów z użyciem generatora van der Graffa oraz pokazów związanych z użyciem i zastosowaniem maszyny elektrostatycznej, dzięki której na głowach dzieci tworzyły się zjawiskowe fryzury.

Ferie3a

Młodzi uczestnicy warsztatów mieli także okazję sami zbudować obwód elektryczny czy sprawdzić jakie przedmioty codziennego użytku przewodzą prąd. Podczas warsztatów nie zabrakło także przedstawienia praktycznych informacji, które mogą się przydać w codziennym życiu takich jak izolacja kabli elektrycznych oraz informacji na temat zjawisk elektrycznych występujących w przyrodzie. Zajęcia zakończyły się konkursem z nagrodami na temat zdobytej wcześniej wiedzy.

Warsztaty o podobnej tematyce zorganizowane zostały także dla dzieci ze szkół w Gniewinie oraz w Krokowej.


 

Elektrownia jądrowa – szansa czy zagrożenie dla rozwoju turystyki?

Na świecie funkcjonuje ponad 400 reaktorów jądrowych w 30 krajach. Wiele z nich umiejscowionych jest w regionach bardzo atrakcyjnych turystycznie. Elektrownie funkcjonują bezpiecznie na obszarach znajdujących się na liście UNESCO, w pobliżu uzdrowisk czy kąpielisk wyróżnionych środowiskowym certyfikatem blue flag. Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma szansę powstać także na Pomorzu. Jak zatem budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowej wpłynie na lokalną turystykę, która jest jednym z kluczowych elementów gospodarki w tym regionie? Jakie bezpośrednie korzyści może przynieść gminie w której powstanie? Jak za granicą wykorzystano potencjał elektrowni jądrowych w miejscach, gdzie zostały wybudowane?

Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w filmie pt. Elektrownia jądrowa – szansa czy zagrożenie dla rozwoju turystyki? Polecamy.

https://www.youtube.com/watch?v=G0Bs1ILSs3E


 

Relacja z realizowanych przez spółkę PGE EJ1 działań edukacyjnych w okresie wakacyjnym w gminach lokalizacyjnych:

http://www.youtube.com/watch?v=DeVoudEUbYc


 

PGE EJ 1 wspiera III Maraton Wrotkarski w Choczewie

maraton_wrotkarski1

maraton_wrotkarski2


 

Gimnazjaliści z Choczewa poznali aspekty badan środowiskowych i lokalizacyjnych.

Dnia 16 czerwca 2014 r. w Samorządowym Zespole Szkół w Choczewie zorganizowane zostały zajęcia dla uczniów Gimnazjum. Warsztaty zrealizowała firma WorleyParsons, wykonawca badań środowiskowych i lokalizacyjnych pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Zajęcia dla uczniów gimnazjum zorganizowane zostały w szkole w Choczewie i składały się z czterech części: wykładów w szkole dotyczących inwentaryzacji przyrodniczej, badań terenowych w Lubiatowie, prelekcji dotyczącej badan prowadzonych w środowisku morskim oraz ognisku podsumowującym badania terenowe przeprowadzone przez uczniów gimnazjum. Zajęcia praktyczne przeprowadził Pan Sławomir Zieliński ekspert od inwentaryzacji przyrodniczej oraz pracownik IBW PAN Pani Natalia Chrząstkowska zajmująca się badaniami morskimi.

Podczas wykładu zaprezentowana przedstawione zostały cele i metodyka badań środowiskowych, przykłady prowadzonych inwentaryzacji przyrodniczej w tym gatunki zwierząt i roślin, gatunki płazów, gadów i ptaków występujących na naszym terenie oraz metody badawcze jakimi posługują się przyrodnicy. Celem prowadzonych wykładów było przygotowanie uczniów do zajęć terenowych, w których uczniowie sami będą szukać i nazywać znalezione lub zaobserwowane gatunki zwierząt roślin czy ptaków.

W trakcie zajęć uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy, które poszukiwały gatunków zwierząt, ptaków czy gadów. Uczniowie mogli skorzystać z tak zwanej “biblioteki” w której można znaleźć było książki dotyczące różnych gatunków zwierząt co pozwoliło na dokładniejsze nazewnictwo zaobserwowanych gatunków za co przysługiwały dodatkowe punkty. Po zakończonych zajęciach z inwentaryzacji pracownik IBW PAN opowiedział o badaniach wykonywanych w środowisko wodnym a także trochę informacji o stacji meteorologicznej znajdującej się w Lubiatowie.

zajecia_terenowe_01a

zajecia_terenowe_02a


 

Relacja z wystawy planów badań środowiskowych i lokalizacyjnych.

19 i 20 marca 2014 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Choczewie odbyła się wystawa planów badań środowiskowych i lokalizacyjnych z udziałem ekspertów z WorleyParsons.

Badania środowiskowe i lokalizacyjne prowadzone są równolegle w dwóch lokalizacjach “Choczewo” oraz “Żarnowiec”.

PGEEJ1_Wystawa Planow_Choczewo_01a

Podczas wystawy zaprezentowano 20 posterów dotyczących poszczególnych etapów badań środowiskowych i lokalizacyjnych realizowanych w gminie Choczewo. Do dyspozycji odwiedzających byli eksperci z WorleyParsons m. in. Jim Glova, inżynier geologii i meteorologii ze Stanów Zjednoczonych, Joanna Tomaszkiewicz, ekspert od środowiska naturalnego z Warszawy, Boyka Papazova z Bułgarii, odpowiedzialna za media oraz dr socjologii Paweł Kuczyński z Warszawy.

PGEEJ1_Wystawa Planow_Choczewo_02a

Największą uwagę odwiedzających skupiły postery dotyczące badań lokalizacyjnych.
Przybyli goście pytali m.in. o metody wykonywania badań geologicznych, rodzaj sprzętu potrzebnego do wykonania takich badań zarówno na lądzie jak i w środowisku morskim, w jaki sposób i na jakim obszarze prowadzony będzie monitoring wstrząsów sejsmicznych oraz monitoring warunków meteorologicznych. Mieszkańcy Gminy Choczewo pytali także o wpływ badań na otoczenie, szczególnie w okresie letnim. Eksperci z WorleyParsons podkreślali, iż badania środowiskowe jak i lokalizacyjne będą bezinwazyjne i nie wpłyną w żaden sposób na funkcjonowanie rejonów turystycznych.

Kolejną część wystawy stanowiły postery dotyczące badań środowiskowych. Badania środowiskowe obejmują cały obszar potencjalnych lokalizacji oraz obszar na którym znajdować się będzie infrastruktura towarzysząca. W trakcie wystawy pojawiło się dużo pytań związanych z inwentaryzacją fauny i flory na lądzie jak i w morzu. Pytano m.in. o metody inwentaryzacji rzadkich gatunków zwierząt i roślin, możliwość występowania zagrożonego gatunku zwierząt, roślin bądź grzybów, który mógłby wykluczyć daną lokalizację. Oprócz wspomnianej inwentaryzacji fauny i flory przedmiotem badań będzie również analiza oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W ramach tego potrzebne będzie zbadanie takich czynników jak warunki zdrowia życia, wpływ inwestycji na gospodarkę, geologię lądową, w tym wody podziemne i zasoby kopalin, geologia morza, powierzchnia ziemi i gleby oraz wpływ inwestycji na krajobraz oraz dziedzictwo kulturowe. Po zakończeniu badań środowiskowych sporządzony zostanie Raport Oceny Oddziaływania na Środowisko, który dostępny będzie dla opinii publicznej.

Badania środowiskowe potrwają 12 miesięcy, zaś lokalizacyjne 24 miesiące. Badania te wskażą, które ze zbadanych lokalizacji jest najlepsza dla elektrowni jądrowej.


 

AA_boks_Choczewo Atomowy_Autobus_-_plakat_2013


 

Elektrownia jądrowa: czy będzie bezpieczna?

Elektrownie III generacji oraz generacji III+ produkują więcej energii, mniej odpadów i są znacznie bezpieczniejsze, niż elektrownie budowane kilka dekad temu. Z nowoczesnych rozwiązań wytwarzania energii atomowej korzystają już m.in. takie państwa jak Francja, Chiny i Stany Zjednoczone. Polska t

akże korzystać będzie z nowoczesnych technologii – wymagają tego bowiem obowiązujące przepisy krajowe i międzynarodowe.

Regulacji prawnych określających pracę technologię, bezpieczeństwo i ochronę elektrowni jądrowych jest wiele. W praktyce wszystkie jednak narzucają wolną od zagrożeń i awarii pracę reaktorów, jednocześnie, stale podwyższając technologiczną poprzeczkę i wprowadzając nowe wymogi. Oznacza to, że budowane aktualnie elektrownie jądrowe pod względem technologii diametralnie różnią się od wcześniej budowanych tego typu obiektów. Wytwarzają o około 30 proc. mniej odpadów radioaktywnych i jednocześnie minimalizują zagrożenia, w tym to najczęściej dyskutowane – błąd ludzki czy skutki ataku terrorystycznego. Innowacyjnym rozwiązaniem jest są też nowoczesne mechanizmy i automatyczne systemy, które w sytuacji mogącej doprowadzić do zagrożenia, wyłączają i chłodzą reaktor, bez korzystania z jakiegokolwiek zasilania i bez interwencji człowieka.

Na co dzień tysiące ekspertów pracują nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi zasad, warunków i wymogów dotyczących funkcjonowania elektrowni, a tuż za nimi podążają politycy, wprowadzające nowe przepisy. Przykładowo, w przyszłym roku w życie ma wejść kolejna dyrektywa Komisji Europejskiej, która zakłada m.in. przeprowadzanie co sześć lat obowiązkowych przeglądów instalacji jądrowych, wykonywanych przez ekspertów z państw członkowskich oraz co 10 lat – ogólnych testów bezpieczeństwa. Jednocześnie instalowane na terenie Unii Europejskiej reaktory będą musiały być urządzeniami co najmniej III generacji. Tak będzie więc właśnie w Polsce.

Przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa obowiązują zresztą już na długo przed samym powstaniem elektrowni. Tym samym, Polsce – po przeprowadzeniu badań środowiskowych oraz wytypowaniu ostatecznej lokalizacji – przeprowadzone zostaną modelowe, cyfrowe analizy ewentualnych awarii. Zebrany w ten sposób materiał publikowany będzie w raporcie bezpieczeństwa, tuż po wytypowaniu dostawcy technologii.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Artykuł publikowany jest w ramach cyklu, dotyczącego praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trojmiasto.pl) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

Elektrownia jądrowa: jak wpłynie na zatrudnienie w regionie?

Elektrownia jądrowa pozytywnie wpłynie na lokalny rynek pracy. Zatrudnienie znajdą zarówno pracownicy budowlani podczas realizacji inwestycji, jak i później – eksperci od energetyki jądrowej, personel techniczny, hotelarze, restauratorzy czy właściciele kwater.

Według szacunków Narodowego Centrum Badań Jądrowych, w samej elektrowni pracować będzie blisko 900 osób, w tym około 400 inżynierów i 450 techników oraz 30-osobowa kadra menedżerska i obsługa administracyjna. Na początku część zatrudnionych ekspertów przyjedzie do Polski zza granicy – potrzebni będą bowiem specjaliści z praktycznym doświadczeniem. Później natomiast zwiększać się będzie procent zatrudnionych polskich specjalistów, przede wszystkim tych szkolonych obecnie na polskich uczelniach wyższych, m.in. na Politechnice Gdańskiej i Politechnice Warszawskiej.

Choć budową tak dużej inwestycji jak elektrownia jądrowa zajmować się będą duże konsorcja, część prac wykonywać będą mogły polskie firmy z regionu, jako podwykonawcy większych przedsiębiorstw. Nie będą to zadania takie jak wykonanie najbardziej zaawansowanych systemów czy prace związane bezpośrednio z reaktorem, bo tym zajmą się światowe firmy z wieloletnim doświadczeniem, ale elementy takie jak elektryka czy sterowanie. Ich wartość wyniesie ok. 30 procent wartości inwestycji, co w praktyce oznacza kilkanaście miliardów złotych.

Z kolei pracownicy fizyczni i budowlani czy eksperci, którzy przyjadą do regionu w trakcie budowy elektrowni, stworzą mieszkańcom kolejne możliwości zarobku. Zamieszkają bowiem w kwaterach, pensjonatach i kampusach i korzystać będą ze znajdujących się blisko barów i restauracji, sklepów czy gospodarstw, przez co zapewnią mieszkańcom regionu stały, długoterminowy dochód.

Więcej informacji na temat pracy w elektrowni jądrowej oraz przy jej budowie a także na temat kształcenia przyszłych kadr znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Artykuł publikowany jest w ramach cyklu, dotyczącego praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trojmiasto.pl) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

Elektrownie jądrowe na świecie: jak wpływają na turystykę?

Liczne przykłady zza granicy pokazują, że elektrownie budowane w pobliżu miast czy ośrodków turystycznych nie odstraszają turystów. Co więcej, rozwijający się aktualnie trend turystyki atomowej sprawia, że przyjezdni odwiedzają region nie tylko w sezonie, ale przez cały rok.

– Belgia, elektrownia jądrowa “Tihange”: została zbudowana w sąsiedztwie historycznego miasta Huy, po przeciwnej stronie rzeki Mozy. Według władz miasta, nie zaobserwowano negatywnego wpływu na turystykę, a wręcz przeciwnie. Wycieczki organizowane przez władze elektrowni przyciągają do miasta nowych odwiedzających, co wpływa na rozwój handlu i usług. Ci z kolei, po zapoznaniu się z regionem, wielokrotnie wracają do niego na wakacje.

– Czechy, elektrownia jądrowa “Temelin”: centra Informacyjne tej elektrowni stały się odrębną atrakcją turystyczną. Wyposażone w różnorodne urządzenia i aplikacje edukacyjne przyciągają rzesze zainteresowanych. Ośrodek Vysoký Hrádek, pełniący funkcję tzw. Infopointu przy elektrowni w Temelinie, odwiedziło już 490 tys. gości, czyli średnio ponad 23 tys. osób rocznie. Korzyści widzą mieszkańcy, którzy w coraz większym stopniu popierają energetykę jądrową. Jak pokazują przeprowadzone ostatnio na zlecenie grupy energetycznej CEZ badania, akceptację dla tej formy wytwarzania elektryczności obecnie popiera 66 proc. badanych. To o 2 pkt procentowe więcej niż w ubiegłym roku i aż o 12 proc. więcej niż dwa lata temu. Za rozbudową elektrowni jądrowej w Temelinie jest 64 proc. ankietowanych. Z kolei ponad połowa (53 proc.) popiera budowę na terenie kraju zupełnie nowych zakładów.

– Francja, elektrownia jądrowa “Flamanville”: nie tylko nie odnotowano w niej żadnego negatywnego wpływu na ruch turystyczny, ale zaobserwowano wiele korzyści dla lokalnych przedsiębiorców i rolników, którzy zyskali nową infrastrukturę i nowoczesne zagospodarowanie terenu.

– Hiszpania, elektrownia jądrowa “Vandellos”: najprawdopodobniej jest to najbardziej znany przykład pokazujący, że energetyka jądrowa i turystyka bez problemu współistnieją na danym terenie. “Vandellos” położona jest w gminie Vandellos-l’Hospitalet de l’Infant na wybrzeżu Costa Dorada, w rejonie odwiedzanym co roku przez setki tysięcy turystów, którzy wypoczywają na plaży, w tle której znajduje się elektrownia.

Więcej informacji o wpływie elektrowni jądrowych na turystykę znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Artykuł publikowany jest w ramach cyklu, dotyczącego praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trojmiasto.pl) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

Badania lokalizacyjne i środowiskowe: czy mieszkańcy mogą brać w nich udział?

W ostatnim czasie opisywaliśmy kto zajmie się przeprowadzeniem badań lokalizacyjnych i środowiskowych, jak wpłyną one na gminę i kto zajmie się nadzorem tego przedsięwzięcia. Kolejną ważną kwestią, które wzbudzała zainteresowanie mieszkańców podczas spotkań z władzami i przedstawicielami PGE EJ jest to, czy lokalna społeczność może brać udział w badaniach lokalizacyjnych i środowiskowych, a jeśli tak – to w jaki sposób i na jakim etapie.

Badania lokalizacyjne i środowiskowe, których realizacją zajmuje się wyłoniona w przetargu firma WorleyParsons, kilka dni temu weszły w kolejną, drugą fazę. 2 września 2013 r. wykonawca zakończył prace przygotowawcze tzw. mobilizację do projektu, obejmującą szczegółowe planowanie prac w zakresie m.in. zarządzania jakością, bezpieczeństwa prac, zarządzania ryzykiem, ochrony środowiska, opracowania szczegółowych metodyk dla inwentaryzacji przyrodniczej oraz harmonogramu realizacji prac. Tym samym, rozpoczął się drugi etap badań – uruchomienie badań terenowych w lokalizacjach.

Badania prowadzone będą równolegle w dwóch miejscach – Choczewie (gm. Choczewo) oraz Żarnowcu (gm. Gniewino i Krokowa). Po ich przeprowadzeniu powstanie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Będzie on dokumentem dostępnym publicznie i poddanym konsultacjom społecznym, w którym zawarte zostaną m.in. wyniki z poszczególnych obszarów badań. Tym samym mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie czy wątpliwości dotyczące wpływu inwestycji na środowisko naturalne czy lokalną społeczność.

Z kolei w okresie trwania badań, mieszkańcy będą mogli obserwować prowadzone prace wtedy, gdy będzie to dozwolone przepisami bezpieczeństwa – zarówno pracowników jak i osób postronnych. Osoby, które chciałyby zobaczyć jak wygląda przebieg przedsięwzięcia, mogą więc kontaktować się z przedstawicielami Lokalnych Punktów Informacyjnych, by uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, gdzie dokładnie i jakie prace trwają.

W sytuacji, gdy wyniki badań dla jednej z lokalizacji będą negatywne, mieszkańcy otrzymają rzetelne informacje na ten temat. Jak podreślają eksperci, należy także zauważyć, że w takim przypadku dana lokalizacja będzie nadal przydatna do eksploatacji w takim samym zakresie, w jakim była użytkowana przed rozpoczęciem badań. Otrzymane szczegółowe wyniki badań będą własnością inwestora, który w każdej tego typu sytuacji może rozważyć możliwość ich udostępnienia, w zależności od potrzeb społeczności. Każdy taki przypadek jest więc rozpatrywany indywidualnie.

Więcej informacji o budowie elektrowni jądrowej znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Artykuł publikowany jest w ramach cyklu, dotyczącego praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trojmiasto.pl) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

Badania lokalizacyjne i środowiskowe: kto jest odpowiedzialny za ich wykonanie?

WorleyParsons – wiodący na światowym rynku dostawca usług dla branży energetycznej zajmie się przeprowadzeniem badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Firma z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem, zatrudnia ponad 40 tysięcy pracowników w 163 lokalizacjach na terenie 41 krajów. Podobne badania jak te w Polsce firma przeprowadziła w wielu elektrowniach jądrowych, w tym w lokalizacjach Kozłoduj i Belene w Bułgarii, a obecnie wykonuje je w Turcji i Arabii Saudyjskiej. Dlaczego właśnie WorleyParsons zajmie się przeprowadzeniem badań w Polsce? Firma ta wygrała bowiem przetarg, do którego łącznie stanęło 10 kandydatów. Procedura zgodnie z prawem zamówień publicznych trwała 2 lata i potwierdziła wiarygodność i profesjonalizm najlepszego wykonawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi, zarówno w trakcie prowadzenia badań, jak i podczas budowy elektrowni, odbywać się będą również niezależne, wieloszczeblowe przeglądy, z których raporty trafią do organów regulacyjnych.

Jednocześnie, zgodnie z umową, jaką PGE EJ 1 zawarła z firmą WorleyParsons, powołane zostaną dwie niezależne naukowe rady nadzorcze nad prowadzonymi badaniami, są to: Komitet Doradczy ds. Technicznych oraz Komitet Seniorów ds. Analiz Zagrożenia Sejsmicznego. Pierwsza z nich będzie przeprowadzała niezależne przeglądy badań geologicznych, geotechnicznych oraz sejsmicznych, w nawiązaniu do przygotowywania Raportu Lokalizacyjnego, Rozdziału Wstępnego Raportu Bezpieczeństwa oraz analiz przeprowadzanych przez wykonawcę. Z kolei Komitet Seniorów ds. Analiz Zagrożenia Sejsmicznego, zgodnie z zaleceniami amerykańskiej komisji dozoru jądrowego, będzie zajmował się przede wszystkim określeniem i oceną źródeł potencjalnych trzęsień ziemi oraz wyborem modeli ich tłumienia. W skład obu nadzroczych organów wejdą zarówno lokalni, jak i zagraniczni eksperci.

System nadzorowania i kontroli określa kilka dokumentów, w tym najważniejszy krajowy – Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Zakłada on. m.in. nadzór nad inwestycją Państwowej Agencji Atomistyki oraz innych instytucji i jednostek naukowo-badawczych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, co w efekcie ma zminimalizować możliwość pojawienia się jakiegolwiek błędu czy zaniedbania.

Już za tydzień opiszemy udział mieszkańców w badaniach lokalizacyjnych i środowiskowych – czy mogą brać w nich udział, w jaki sposób i na jakim etapie. Więcej informacji o budowie elektrowni jądrowej znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Artykuł publikowany jest w ramach cyklu, dotyczącego praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trojmiasto.pl) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

Badania lokalizacyjne i środowiskowe: jak wpłyną na mieszkańców i gminę?

Badania lokalizacyjne i środowiskowe nie wpłyną negatywnie ani na gminę i mieszkańców, ani na turystykę czy agroturystykę w regionie. Dostarczą natomiast dane niezbędne do oceny, czy dana lokalizacja jest odpowiednia do budowy elektrowni jądrowej z punktu widzenia środowiska.

Badania lokalizacyjne i środowiskowe nie wpłyną w znaczący sposób na lokalną turystykę czy życie mieszkańców, poprzez wprowadzenie zakazu wejścia na plażę, do lasu czy palenia ognisk. Na niektórych obszarach, w których prowadzone będą prace, zostaną wprowadzone ograniczenia ze względów technicznych czy bezpieczeństwa, jednak będą to nieliczne przypadki, np. wykonywanie odwiertów do badań geotechnicznych. Przykładowo, w lesie, choć tereny konkretnych prac lokalizacyjnych na których będą prowadzone badania zostaną ogrodzone i będą objęte systemem kontroli dostępu, wciąż będzie można zbierać jagody, maliny i grzyby na obszarach wcześniej dostępnych.

Badania, które obejmują także wpływ inwestycji na mieszkańców, dobra materialne czy na zabytki nie wywrą także żadnego wpływu na infrastrukturę drogową. Ulice w regionie będą przejezdne, a czynności wykonywane przez ekspertów nie spowodują wzmożenia ruchu drogowego czy innych utrudnień komunikacyjnych. Podobnie będzie w przypadku uprawiania sportów wodnych – badania będą prowadzone na jeziorze Żarnowieckim, ale nie wpłyną na dostęp do niego, w tym np. uprawianie żeglarstwa.

Lokalna społeczność będzie też mogła w odpowiednim zakresie obserwować badania. Jak wskazują eksperci, podczas badań widzowie są mile widziani, w zakresie dozwolonym przepisami bezpieczeństwa. Z kolei po zakończeniu badań lokalizacyjnych i środowiskowych, powstanie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który zostanie udostępniony społeczeństwu, a później poddany konsultacjom społecznym.
Już za tydzień opiszemy kto zajmie się przeprowadzeniem badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Więcej informacji o budowie elektrowni jądrowej znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Artykuł publikowany jest w ramach cyklu, dotyczącego praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trójmiasto) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

Badania lokalizacyjne i środowiskowe dla elektrowni jądrowej: jak przebiegają i gdzie będą prowadzone?

Rozpoczynamy cotygodniowy cykl publikacji, dotyczący praktycznych aspektów realizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak budowa elektrowni jądrowej. Informacje na ten temat dystrybuowane są dzięki współpracy PGE EJ1 z pomorskimi mediami (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Express Powiatu Wejherowskiego, Express Powiatu Puckiego, Express Powiatu Lęborskiego i Trojmiasto.pl) a także z portalami gminnymi. Z kolei broszury, zawierające najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące realizacji inwestycji, które stworzone zostały po rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności (wójtami, radnymi, sołtysami, przedstawicielami oświaty i lokalnych stowarzyszeń), trafiły do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Badania lokalizacyjne i środowiskowe są dziś nieodłącznym elementem, poprzedzającym proces realizacji każdej dużej inwestycji. Badania w lokalizacjach “Choczewo” i “Żarnowiec” wykona konsorcjum WorleyParsons, które wygrało ogłoszony przetarg publiczny.

– Badania, które będzie realizował wybrany wykonawca, pozwolą podjąć jedną z najważniejszych decyzji, jaką jest wskazanie docelowej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – powiedział Aleksander Grad, Prezes Zarządu PGE EJ 1 sp. z o.o.

Badania w obu lokalizacjach będą trwały równolegle, a ich głównym zadaniem będzie sprawdzenie, która z potencjalnych lokalizacji – w kontekście środowiska naturalnego i bezpieczeństwa – jest najlepsza pod budowę elektrowni jądrowej. Jak podkreślają przedstawiciele PGE EJ, badania terenowe oraz analizy wskażą też jak do minimum można ograniczyć ewentualne negatywne aspekty realizacji inwestycji.

Badania w dwóch lokalizacjach prowadzone będą równolegle, a ich zakres będzie taki sam. Badania środowiskowe potrwają 12 miesięcy i przede wszystkim dostarczą informacji na temat wpływu inwestycji na środowisko przyrodnicze, zdrowie i warunki życia ludzi, zabytki i dobra materialne oraz na dostępność złóż i kopalin. W praktyce, aby takie dane pozyskać, eksperci będą musieli przeprowadzić dokładną inwentaryzację fauny i flory i zbadać zarówno środowisko lądowe, jak i wodne, a w tym – morskie. Będą więc m.in. przeszukiwać teren, obserwować zwierzęta i ich ślady, prowadzić odłowy i nasłuchy, rozmawiać z leśnikami, rybakami i mieszkańcami. W trakcie badań zostanie oceniony też aktualny stan środowiska, w tym poziom zanieczyszczenia i występowanie izotopów promieniotwórczych w gruncie, wodach powierzchniowych i podziemnych oraz atmosferze.

Z kolei badania lokalizacyjne wykażą jak panujące w danym miejscu warunki mogą wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania elektrowni jądrowej. Takie dane uzyskane zostaną m.in. dzięki pomiarom sejsmicznym, geologicznym, hydrogeologicznym (badaniom wód podziemnych), hydrologicznym i meteorologicznym.Badania lokalizacyjne obejmą także analizę danych o gęstości zaludnienia i zagospodarowaniu terenu. Dodatkowo oceniane będą ryzyka wystąpienia nagłych zdarzeń, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo elektrowni. Jak wskazują eksperci, chodzi tu zarówno o zdarzenia będące skutkiem działania człowieka, jak i skutkiem oddziaływania przyrody. Pod uwagę brane będą więc takie dane jak odległość od lotnisk czy zakładów przemysłowych, naturalne ryzyko pożarów czy występowanie pyłów atmosferycznych.

Badania lokalizacyjne potrwają 24 miesiące, a środowiskowe – 12 miesięcy. Na podstawie ich wyników zostanie przygotowany Raport o ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, który przedstawiony zostanie Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, który na jego podstawie dokona oceny i przeprowadzi proces konsultacji krajowych i międzynarodowych, a następnie wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

Jak zapowiadają specjaliści, prace związane z badaniami środowiskowymi i lokalizacyjnymi nie powinny być uciążliwe dla mieszkańców ani przyjezdnych. Są to badania naukowe, które nie będą mieć negatywnego wpływu na środowisko. Przy projekcie – w zależności od danej fazy badań – pracować będzie od 25 do 60 osób w jednej lokalizacji.
Już za tydzień opiszemy jak przebiegają badania lokalizacyjne i środowiskowe. Więcej informacji o budowie elektrowni jądrowej znajduje się na stronie www.swiadomieoatomie.pl

Tekst: Olga Muchowska
Publikacja w ramach programu ” Świadomie o Atomie” udostępniona przez agencję Media Support Group Sp. z o.o.


 

WYDARZENIA

Wyprawa w przeszłość

Członkowie Choczewskiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wyjechali na stadion PGE Arena oraz Westerplatte. Wycieczka odbyła się 25 kwietnia 2013 r., dzięki wsparciu PGE Energia Jądrowa.

choczewo1

Seniorzy spędzili dzień zwiedzając zakątki oraz lokalizacje, które nie są dostępne podczas pobytu na stadionie w czasie rozgrywanego meczu i mieli wyjątkową okazję poznać proces organizacji takiego wydarzenia jak mecz Lechii Gdańsk na bursztynowym obiekcie. Przeszli przez korytarze, szatnie, tunele dla piłkarzy, wreszcie na obrzeża murawy, aby chociaż przez chwilę poczuć się jak piłkarz wychodzący na zieloną trawę, by rozegrać swój najważniejszy mecz. Trasa zwiedzania obejmowała nie tylko strefę ściśle związaną z obecnością zawodników, ale również strefę VIP, w której można było zapoznać się z wystrojem restauracji PGE ATOM Club, lóż VIP, a także funkcjonowaniem miejsc biznesowych.

Z kolei na Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, członkowie Koła spędzili ponad trzy godziny. Zwiedzili m.in. cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalałą Wartownię nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3. Zadowoleni, choć pełni nostalgii wracali do domu po wyprawie w przeszłość.


 

Otwarcie Lokalnego Punktu Informacyjnego w Choczewie

25 kwietnia w Choczewie przy ul.Pierwszych Osadników 30A, został otwarty jeden z trzech Lokalnych Punktów Informacyjnych projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce (pozostałe dwa znajdują się w Gniewinie, ul.Pomorska 67 oraz w Krokowej, ul.Pucka 2).

Lokalne Punkty Informacyjne powstały w odpowiedzi na potrzeby informacyjne lokalnych społeczności. Jednak oprócz działań informacyjno-edukacyjnych, do zadań zatrudnionych tam pracowników, należało będzie również budowanie relacji między mieszkańcami gmin a inwestorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

choczewo2a

Na uroczystość otwarcia zaproszeni zostali wójt Choczewa Wiesław Gębka, v-ce wójt Marzena Górnisiewicz, nadleśniczy Ewa Rogaczewska, kierownik UM Wacław Lipiec, radny powiatowy Wacław Seweryn, dyrektor Zespołu Szkół w Choczewie Andrzej Soboń oraz wszyscy radni gminy Choczewo. Na inauguracji pojawili się również wójt Gniewina Zbigniew Walczak, poseł Jerzy Budnik, a także prezes Stowarzyszenia na Rzecz Elektrowni Jądrowej w Województwie Pomorskim Waldemar Dunajewski. Uroczystość otworzył prezes PGE EJ S.A. Aleksander Grad, a kilka słów o projekcie powiedziała również dyrektor Katarzyna Kozłowska.

choczewo2b

Przez trzy następne dni LPI odwiedziło bardzo dużo dorosłych i dzieci zainteresowanych pokazami z różnych dziedzin fizyki, chemii, radiologii oraz tematyką energetyki jądrowej.


 

Wykład nt.: “Podstawowe zagadnienia związane z elektrowniami jądrowymi”

Członkowie Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wzięli udział w wykładzie poprowadzonym przez Łukasza Adamowskiego z Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Wykładowca przedstawił podstawowe zagadnienia dotyczące energetyki jądrowej, w tym: promieniowania, budowy reaktorów i gospodarki odpadami radioaktywnymi.
– Nasze zadowolenie spowodowane było głównie tym, że nie próbowano nas przekonywać do wyższości energetyki jądrowej nad innymi źródłami energii, a jedynie prezentowano zasadę działania elektrowni – mówili słuchacze.

Wszyscy zainteresowani po zajęciach zabierali dodatkowe materiały informacyjne akcji Świadomie o Atomie (PGE) oraz Poznaj Atom (MG), jak i materiały Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ).

Zainteresowanych tematyką energetyki jądrowej, a także planami, harmonogramem oraz aktualnym etapem projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej serdecznie zapraszamy do naszego Lokalnego Punktu Informacyjnego w Choczewie, przy ulicy Pierwszych Osadników 30A (niedaleko przystanku autobusowego).


 

Spotkania z energią jądrową w Wejherowie

We wrześniu w sali wykładowej Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie odbyło się spotkanie – jedno z pierwszych – z cyklu “Spotkania z energią jądrową w Wejherowie”, zorganizowane przez Fundację Forum Atomowe.

choczewo4

“Fundacja Forum Atomowe powstała z myślą o szeroko pojętej działalności informacyjnej i edukacyjnej w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii atomowej oraz promocji idei budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Fundację stanowi zespół młodych, aktywnych i ambitnych ludzi, specjalistów w swoich dziedzinach, m.in. w fizyce jądrowej, ochronie radiologicznej, ochronie środowiska, informatyce, których wspierają pracownicy naukowi polskich instytutów, posiadający duże doświadczenie dydaktyczne i popularyzatorskie.

Wolontariusze Fundacji trwają w przekonaniu, że tylko poprzez rzetelną, wszechstronną informację i edukację oraz szeroki bezpośredni udział społeczeństwa w debatach publicznych można uzyskać pełne poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz w innych krajach, które podejmują podobne wyzwanie”.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne Spotkania z energią atomową, w ramach wspólpracy z Fundacją Forum Atomowe.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Moniką Szymańską, email: m.szymanska@forumatomowe.org tel. 509 561 027.
(na podst.  http://www.forumatomowe.org/o-fundacji/)


 

Dzień Dziecka w Sasinie

1 czerwca na boisku w Sasinie odbyły sie obchody Dnia Dziecka oraz Dnia Matki zorganizowane przez OSP Sasino przy wsparciu Rady Sołeckiej. Impreza odbyła się na boisku wiejskim. Na obchody przybyło ok. 100 osób. Uczestnicy zostali poczęstowani darmowymi kiełbaskami, kurczakiem z grilla, napojami, ciastami, a dla każdej mamy i dla każdego obecnego dziecka czekał słodki upominek, które ufundowała Rada Sołecka wsi Sasino, Restauracja “Ewa Zaprasza” z Sasina oraz Sklep Spożywczy Wojciech Wypych z Sasina.

choczewo5a

Dzieci miały możliwość doskonalenia skoków na trampolinie, spróbowania swoich sił w zmaganiach z sikawką strażacką, co było dla nich dużą frajdą. Nie mniejszą uciechę miały dzieci, kiedy strażacy “udostępnili” im pianę gaśniczą i przewozili ich na quadzie.
Obecni na imprezie najmłodsi wzięli też udział w zabawach i grach zręcznościowych (bieg w workach, bieg przez przeszkody, kopanie piłki do celu, rzut ringiem na widły Neptuna, śpiewanie piosenek) i otrzymali nagrody przekazane przez spółkę PGE EJ1.

choczewo5b


 

Wakacyjne warsztaty artystyczne

11 lipca 2013 r. w budynku Zespołu Szkół w Choczewie odbyły się wakacyjne warsztaty artystyczne, zorganizowane przez PGE EJ1.

Warsztaty prowadzone przez animatorów, pod hasłem przewodnim “Książka”, rozpoczęły się o godzinie 10:00 i trwały do 14:30. Z dziewięć dni później w hali sportowej przy szkole podstawowej w Zwartowie odbyły się warsztaty pt.: “Biżuteria”.

choczewo6

Wszystkie warsztaty, w których łącznie udział wzięło ponad 20 najmłodszych rozpoczynały się wprowadzającą prezentacją multimedialną. Potem dzieci pracowały na materiałach zapewnionych przez animatorów (papier, kredki, farby, wycinanki), a w przerwach miały chwilę na krótką gimnastykę i mały poczęstunek zapewniony przez organizatora.


 

Dni Gminy Choczewo

Dni Gminy Choczewo to już cykliczna impreza gminna, która w bieżącym roku trwała trzy dni (26-28.07.2013). Pierwszego dnia odbył się II półmaraton rolkarski w Lubiatowie. Drugiego dnia świętowano na stadionie sportowym w Choczewie. Trzeciego dnia odbył się zaś XI Zlot Miłośników Garbusów. PGE EJ1 wpółuczestniczyła w wydarzeniu organizując stanowisko informacyjne, dotyczące trwającego projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce. Odwiedzający stanowisko Świadomie o Atomie, których było blisko 250, mogli porozmawiać z ekspertem (polskim inżynierem pracującym przy budowie elektrowni jądrowej w Olkiluoto), rozwiązać szybki test z podstawowych wiadomości związanych z energetyką jądrową lub wziąć udział w quizie z zakresu energetyki jądrowej, który został przeprowadzony ze sceny.

choczewo7


 

Spotkanie z przedstawicielami lokalnej społeczności

Ostatniego dnia lipca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Choczewie odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnej społeczności z przedstawicielami spółki PGE EJ 1 Sp. z o.o. – prezesem PGE EJ 1 Aleksandrem Gradem, dyrektorem ds. operacyjnych Jackiem Cichoszem oraz Dyrektorem Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Katarzyną Kozłowską.
Spotkanie było odpowiedzią na prośbę jednego z wcześniejszych uczestników warsztatów dotyczących badań lokalizacyjnych i środowiskowych, o możliwość współpracy, wymiany myśli, wątpliwości i odpowiedzi na pytania. Do udziału zaproszono osoby, których projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie dotyczył bezpośrednio, czyli mieszkańców Lubiatowa i Kopalina – zwolenników jak i przeciwników. Stałych mieszkańców jak i tych przebywających tu okresowo.

Prezes Aleksander Grad poinformował, że odbędą się następne takie spotkania, na których będzie możliwe wyrażenie swoich obaw, wątpliwości oraz sugestii.
Z kolei dyrektor Jacek Cichosz podał informację o planach mobilizacji Worley Parsons – podmiotu odpowiedzialnego za przygotowanie i wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych, na terenie dwóch wskazanych lokalizacji: Lubiatowo i Żarnowiec.

O działaniach informacyjnych, poinformowała zebranych dyrektor Katarzyna Kozłowska, wskazując na dotychczasowe, podjęte kroki czyli otwarcie Lokalnych Punktów Informacyjnych w gminach, na terenie, których wskazane zostały trzy potencjalne lokalizacje Choczewo, Gniewino, Krokowa oraz o organizacji mobilnych punktów informacyjnych w czasie trwania imprez lokalnych (Dni Gminy, dożynki, plaża w Lubiatowie itp.), by każdy miał szansę dotrzeć do rzetelnej informacji.


 

Wakacyjne warsztaty artystyczne

8 sierpnia w szkole w Choczewie odbyły się wakacyjne warsztaty artystyczne, zorganizowane przez spółkę PGE EJ1. Warsztaty prowadzone przez animatorów, pod hasłem przewodnim “Autoekspresja”, trwały cztery i pół godziny. Takie same zajęcia odbyły się też dwa tygodnie później – 22 sierpnia w hali sportowej przy szkole podstawowej w Zwartowie.

choczewo9

Wszystkie warsztaty rozpoczynały się wprowadzającą prezentacją multimedialną. Później dzieci pracowały na materiałach zapewnionych przez animatorów (papier, kredki, farby, wycinanki). W trakcie zajęć artystycznych, animatorzy zapewnili małym uczestnikom chwilę ćwiczeń fizycznych dla urozmaicenia czasu, a po zajęciach na dzieci czekał poczęstunek zapewniony przez organizatora.


 

Mobilny LPI w Lubiatowie

W każdy poniedziałek, środę oraz piątek września na terenie IBW PAN w Lubiatowie, w godzinach od 16:30 do 19:00, odbywały się dyżury mobilnego Lokalnego Punktu Informacyjnego. Wszystko po to, by z informacjami dotyczącymi energetyki jądrowej dotrzeć do możliwie jak największej liczby odbiorców, a także aby umożliwić lokalnej społeczności uzyskanie informacji na temat planowanej budowy elektrowni jądrowej oraz zbliżających się badań środowiskowych i lokalizacyjnych. W ciągu miesiąca LPI w Lubiatowie odwiedziło kilkadziesiąt osób. Większość z nich wyraziła swoje zadowolenie z możliwości porozmawiania o projekcie, wyrażenia swojej opinii oraz skonfrontowania posiadanych informacji na temat energetyki jądrowej oraz działalności PGE EJ1 na terenie gminy.


 

Spotkanie PGE EJ z przedstawicielami działkowców z Lubiatowa

Ostatniego dnia lipca w sali konferencyjnej urzędu Gminy Choczewo odbyło się spotkanie przedstawicieli działkowców z Lubiatowa z przedstawicielami inwestora pierwszej Polskiej elektrowni jądrowej. Ze strony inwestora na spotkaniu pojawili się Prezes PGE EJ1 Aleksander Grad, Dyrektor ds. Operacyjnych Jacek Cichosz oraz Dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Katarzyna Kozłowska. Spotkanie było dopowiedzą na prośbę mieszkańców Lubiatowa i Kopalina oraz działkowców, czyli bezpośrednich sąsiadów lokalizacji elektrowni jądrowej Choczewo. Zebrani mieli możliwość przedstawienia swoich wątpliwości oraz sugestii dotyczących prowadzenia działań informacyjnych na terenie gminy Choczewo. Zostali także szczegółowo poinformowani o zbliżających się badaniach środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych równolegle w dwóch lokalizacjach: Choczewie i Żarnowcu. Na spotkaniu przedstawione zostały działania Lokalnych Punktów informacyjnych oraz inicjatywy informacyjno – edukacyjne podjęte podczas imprez organizowanych przez Gminę.


Spotkanie z Siatkarkami Atomu Trefla Sopot

Dzieci z gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino biorący udział w szkółce żeglarskiej, spotkały się z Siatkarkami Atomu Trefl Sopot. W wydarzeniu, które odbyło się w Hali Widowisko Sportowej w Gniewinie udział wzięły trzy siatkarki: Anna Podolec, Justyna Łukasik i Natalia Gajewska oraz trener zespołu Piotr Graban.

choczewo12

Spotkanie rozpoczęło się krótkim wykładem na temat zdrowego odżywiania. Później zaś dzieci miały okazje porozmawiać z mistrzyniami, dowiedzieć się o sportowym trybie życia zawodniczek oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Na końcu odbył się otwarty trening z zawodniczkami co było wstępem przed rywalizacją drużyn z trzech Gmin. Spośród wszystkich zebranych stworzone zostały cztery drużyny. Każda drużyna przypisana została do zawodniczki, która prowadziła zespół.

Spotkanie okazało się wielką atrakcją i dla najmłodszych, i tych starszych.